they know it's going to cost 3 to 5 times more than if they make it at home
When I was a kid, we had a local DQ type burger joint and for $1 you could get a burger, fries, and medium drink (burger basket). In college, I worked summers hauling hay with a cousin and a friend. My friend and I owned the truck and we charged 12 cents per bale. It was split 4 ways. The 3 of us got 3 cents and the truck got 3 cents which my buddy and I split and paid the gas and oil (it used about equal parts some days
- But we ate in town for lunch. $1.15 was Doris's cafe which was a Coke and Fried chicken a la carte fries. Even as late as 1973, I ate lunch in Shreveport at a small airport cafe for $1 for lunch and 15 cents for tea.
That first burger joint is still in business - I ate there for the first time in 3 years or so last weekend. It was $16 and change. Same burger basket being served since 1957. I ate an omelet at the local cafe "Ms. Mary's" a week before - $15...basically with tip $20. Before my favorite cafe closed in Covid (and never reopened) an omelet was $7 with coffee. Coffee is now $3. In 1980 it was still 15cents here. No one is going to convince me that coffee beans are 20x more expensive than they were 40 years ago.
So, the question is what are we paying for? Apparently, we are paying for high utilities, high labor, high liability insurance, and high rents. (Ms. Mary mentioned she paid around $3,000 a month for rent on a building I know didn't cost $500,000 to build, including the land when it was created about 15-20 years ago.)
So, you are exactly right. I cannot afford to eat out on a daily basis like I used to. I could easily spend $1,000 a month eating in a restaurant, yet 20 years ago I probably ate out almost every day at least once and did so until about 2020 and Covid. We've seen a lot of places double in price since 2020. Wages? Fees? Not so much.